Araç-Yaya Kazaları

Araç-Yaya Kazaları

Ne tür bir yaya kazası olduğunu tespit etmek için çarpma mevkisinin analizi, aracın incelenmesi ve yayanın muayene edilmesi gerekir. Bu incelemelerin analizinden sonra yayanın araca nasıl temas ettiği tespit edilebilecektir. Şayet yaya, aracın üstüne çıkmışsa yere nasıl serilmiştir ve yaya yerde iken ne olmuştur. Birçok kazada yayanın hızı, aracın çarpma anındaki hızı ile aynı büyüklüğe ulaşmıştır. Kaza uzmanları aracın hızını tespit etmek ve bunu yayadan hesaplanan hız ile karşılaştırmak için delilleri kullanacaktır.

Bütün yaya kazalarının, görüntü seçeneklerini, çarpma hızını, kazanın önlenme olasılığını, yayanın hareketini ve araç durumunu tespit etmek için yapılan  inceleme ile analizi yapılır.

Bu şu anlama gelir; profesyonel kaza uzmanları aşağıdaki görevleri yerine getirmelidir:

  • Çarpma noktasının tespit edilmesi
  • Görünen nesnelerin tespit edilmesi
  • Net diyagramın çizilmesi (3D olması tercih edilir)
  • Çarpma hızının hesaplanması
  • Zaman – konum ve hızla ilgili bilgilerin hesaplanması              

Bu işlemler tamamlandıktan sonra uzman, kaza olurken yayanın ilk görüldüğü anda aracın nerede olduğunun belirlenmesi dahil aracın çeşitli zamanlar içerisinde hangi faklı noktalarda bulunduğunu da rapor edebilir.  Bu durumda kaza uzmanı, araç kapasitesine ve standart algılama-tepki gecikmesine dayanarak durma mesafesini tahmin edebilir. Sonuçları göstermenin en iyi yolu elbette ki 3 boyutlu animasyonlardır.