Motosiklet Kazaları

Motosiklet Kazaları

Tecrübesiz bir motosiklet sürücüsü umulmayan bir durumla karşılaştığında bir araç sürerken elde ettiği deneyime göre tepki verir. Yol tutuş özellikleri nedeniyle motosikleti sürmek, bir araba veya kamyon sürerken gerekli olan direksiyon tekniklerinden farklı teknikler gerektirir.  Motosiklet Güvenlik Kuruluşları temel eğitim kılavuzu bu tekniği “itme dümen” olarak tanımlar.

Bu kılavuz, “direksiyonun elle tutacak kısmının dönüş doğrultusunda ileri doğru bastırılması” yönünde talimatlar vermektedir. Buna dümen adı verilir (ön tekerlek dönüş yönünün tersine doğru odaklanır. Direksiyonun sol el kısmına bastırınız, sola yaslanınız ve sola dönünüz. Direksiyonun sağ el kısmına bastırınız, sağa yaslanınız ve sağa dönünüz.). Kaza uzmanları, sürücülerin uygun direksiyon tekniğini kullanamamasından dolayı çarptıkları nesneye direk olarak yöneldikleri kazaları inceler.

Bu, ön tekerin dönüşüne etki eden “cayro”ya bağlıdır ve bu sebeple de motosikletin dümen (direksiyon) mekanizmasını etkilemektedir. Bunu göstermek için bir çocuğun ray üzerinde dönen tekerleğe sahip olan “cayro tekerlekli” oyuncağını düşünebiliriz.Direksiyonu belli bir yöne çevirmeye çalışırken elle tutulan kısımda ters yönde bir direnç görülür. Bu etki, dönüşe mukavemet eden jiroskopik kuvvetlerin hareketinden dolayı meydana gelir. Tekerlek, olası bir kaza ile yüz yüze gelen bir motosiklet sürücüsünün yanlış bir dümenlemesine karşı direnç gösterir. Bu, motosiklet sürücüsünün daha fazla dümen kırmasına ve motosikletin direksiyonunun çarpılmaması gereken nesneye doğru yönelmesine neden olur. 

Motosikletli Dönüş Kazaları

Motosikletlerin tek başına yaşadığı kazaların çoğu direkt olarak, dönüş yapmak isterken motosikletin binicinin altından kaymasından kaynaklanır. Motosiklet binicileri buna “sıyrıntı” derler. Uzmanlar kaza öncesini incelerken bu durum, ayak mandallarını veya motosikletin koruyucu bariyerlerini inceleyerek  bir araba ile kıyaslar. Böyle durumlarda araba normal şekilde veya kendi “kütle merkezi” etrafında döner. Bir motosiklet bu şekilde bir kaza yaparken tekerlekler sürücünün altından dışa doğru kayar. Bu kazalarda genellikle motosiklet ve üzerindeki sürücü yoldaki kontrolünü kaybedip kaldırıma çarparlar.